Jak przestać palić


Idź do treści

Prawdy i mity na temat hipnozy

Na czym polega hipnoza

PRAWDY I MITY NA TEMAT HIPNOZY


W kwestii hipnozy rozpowszechniło się wiele mitów i nieporozumień. Wyjaśnijmy parę z nich:

W stanie hipnozy człowiek śpi
. Wbrew swojej nazwie (greckie słowo hypnos oznacza sen), hipnoza nie ma nic wspólnego ze zwykłym snem. Stan hipnotycznego transu przypomina raczej rodzaj marzeń na jawie. Czy zdarza Ci się czasem zatonąć w swoich myślach, głęboko się zamyślić, „wyłączyć się” z otoczenia, może nawet do tego stopnia, że nie słyszysz jak ktoś do ciebie mówi? To są właśnie stany spontanicznie występującego, zwykłego codziennego transu.

W stanie hipnozy człowiek nic nie słyszy i nic nie widzi. W rzeczywistości człowiek zahipnotyzowany słyszy głos hipnotyzera (słynny hipnoterapeuta, Milton Erickson często mówił swoim klientom „Mój głos podąży za tobą”), może też słyszeć inne odgłosy ze strony otoczenia, tylko nie przywiązuje do nich żadnej wagi. Można tez wejść w hipnotyczny trans z otwartymi oczami- wtedy człowiek widzi to, co się znajduje przed nim.


Można się nie „obudzić” z hipnozy i pozostać w tym stanie do końca życia. Jest to jedna z największych obaw: „co się stanie, jeśli hipnotyzer nagle umrze na zawał i nie wyprowadzi mnie ze stanu transu?” Muszę Cię uspokoić- nawet jeśli przydarzy się tak nieprawdopodobny przypadek, to po prostu samoistnie wyjdziesz ze stanu transu. Również sam wyjdziesz z hipnotycznego transu, jeśli zdarzy się cos nieoczekiwanego lub zagrażającego. Jedną z głównych funkcji podświadomości jest ochrona Twojej osoby- a w stanie hipnozy właśnie podświadomość odgrywa główną rolę.

Hipnozie poddają się tylko osoby mające słabą wolę. To jak szybko ktoś wejdzie w stan transu nie ma nic wspólnego z wolą. W stan hipnozy najłatwiej wchodzą ludzie inteligentni, obdarzeni dużą wyobraźnią, która ułatwia im zmianę wewnętrznej rzeczywistości. Hipnoza jest wynikiem współdziałania i współpracy osoby hipnotyzowanej i hipnotyzera, nie ma więc tu mowy o poddawaniu się cudzej woli.


W stanie hipnozy osoba zahipnotyzowana biernie wykonuje polecenia hipnotyzera. Umysł osoby zahipnotyzowanej nie jest bierny, wręcz przeciwnie- jest bardzo aktywny. W stanie hipnozy człowiek ma dostęp do tych zasobów i możliwości umysłu, które nie są dostępne w stanie zwykłej świadomości. Z tego względu hipnoza jest tak znakomitym narzędziem dokonywania osobistej zmiany, stosowanym w terapii nerwic, lęków, fobii oraz, oczywiście, w rzucaniu palenia.

Osoba zahipnotyzowana traci kontrolę. Wręcz przeciwnie, zahipnotyzowany człowiek zyskuje większą kontrolę nad tym, co się z nim dzieje. W stanie transu można znieść odczuwanie bólu, zredukować krwawienie, czy nawet uzyskać wpływ na zachodzące w ciele procesy zdrowienia, przyspieszając samoleczenie organizmu.

Stosując hipnozę można kogoś zmusić do robienia lub mówienia rzeczy wbrew jego woli.
Gdyby to była prawda, hipnotyzerzy byliby najbogatszymi ludźmi na Ziemi :) W rzeczywistości osoba zahipnotyzowana po prostu odrzuca sugestie które są sprzeczne z jej pragnieniami lub systemem wartości. Jeśli nie chcesz czegoś zrobić, nawet najlepszy hipnotyzer nie zmusi Cię do tego. Dlatego zanim zadzwonisz by umówić się na sesję, zadaj sobie pytanie: „Czy rzeczywiście chcę przestać palić?”. Jeśli tego nie chcesz, zaczekaj aż będziesz gotów by to zrobić. Jeśli stwierdzisz, że rzeczywiście chcesz przestać palić, zadzwoń pod numer 606 640 441 i umów sie na sesję.
Powrót do treści | Wróć do menu głównego