Jak przestać palić


Idź do treści

Moc sugestii

Na czym polega hipnoza

MOC SUGESTII


Sugestie dostajemy w zasadzie przez całe nasze życie. Już jako dzieci otrzymujemy od naszych rodziców sugestie dotyczące tego, jak należy postępować, a jakie zachowania są zabronione. Dostajemy też od nich bardzo ważne sugestie kształtujące nasze przekonania, nasz sposób postrzegania świata, naszej w nim roli, oraz obrazu siebie samego. "Do niczego się nie nadajesz", "jesteś takim samym nieudacznikiem jak twój ojciec", "życie to ciągła walka o przetrwanie", "pieniądze to zło", "nikomu nie ufaj" - takie sugestie przyjęte bezkrytycznie przez umysł dziecka mogą na długie lata utrudniać mu życie, gdyż umysł nieświadomy niczego nie zapomina. Z kolei sugestie "osiągniesz wszystko co zechcesz", "zasługujesz na szczęście", "życie jest cudowna przygodą", "poradzisz sobie ze wszystkim", "jesteś zdolny i wiele potrafisz'" ukształtują osobę bardziej radosną, pewną siebie i lepiej dającą sobie radę w życiu. (W wolnej chwili możesz się zastanowić jakie sugestie ukształtowały Twój własny system przekonań).

Później do sugestii dawanych przez rodziców dołączają sugestie dawane przez nauczycieli, ważne osoby dorosłe oraz rówieśników. Mogą one albo wzmacniać sugestie rodzicielskie, albo być z nimi sprzeczne. Z tych różnych sugestii powstaje- w dużej mierze niezależnie od naszej woli i chęci- nasz podstawowy system przekonań co do siebie i świata. Kiedy dziecko zaczyna krytycznie oceniać otrzymywane sugestie, jego podstawowy system przekonań jest już w zasadzie ukształtowany. W stanie zwykłej świadomości jest bardzo trudno dokonać jego zmiany i wprowadzić sugestie które by zmieniły nasze wcześniejsze "oprogramowanie".

Rozwiązaniem jest hipnoza. W stanie zmienionej świadomości uzyskujemy bezpośredni dostęp do podświadomości i możemy na nią wpłynąć. Ale nawet wtedy sugestie nie są przyjmowane bezkrytycznie i aby zostały zaakceptowane przez nieświadomy umysł, muszą być spełnione określone warunki.
To czy sugestia (zwłaszcza zmieniająca poprzednie "oprogramowanie") zostanie przyjęta, zależy w dużej mierze od Twojego mentalnego nastawienia. Istnieją tu 4 możliwe nastawienia:

1) Ta sugestia mi się podoba i wiem, że zadziała. Jeśli przyjmiesz takie nastawienie do udzielanej sugestii, to sugestia zostaje od razu przyjęta przez podświadomość. Co więcej, zostanie w niej zapisana aż do końca życia!
2) Coś mi w tej sugestii nie pasuje. Takie nastawienie to znakomity mechanizm, odrzucający sugestie które nie są dla nas odpowiednie.
3) Ta sugestia jest mi obojętna, nie obchodzi mnie. Jeśli mamy neutralny stosunek do sugestii, również nie zostanie ona przyjęta.
4) Ta sugestia mi się podoba, mam nadzieję, że zadziała. Nadzieja wiąże się z dopuszczaniem możliwości, że sugestia nie zadziała. W takim przypadku sugestia jest również odrzucana.

Tak wiec jeśli chcesz by sugestia została przyjęta przez twoją podświadomość, musisz mieć do niej nastawienie:
ta sugestia mi się podoba i wiem, że zadziała. Dotyczy to nie tylko hipnozy, ale również sytuacji w których dajesz sugestie sobie samemu. Pamiętaj o tej zasadzie, a zdziwisz się zmianami, które w sobie dokonasz!Powrót do treści | Wróć do menu głównego