Jak przestać palić


Idź do treści

Jak zaczac palic

JAK ZACZĄĆ PALIĆ

Skoro palenie jest takie szkodliwe, dlaczego ludzie w ogóle zaczynają palić? Ciekawość oraz kuszący powab zakazanego owocu to za mało, by wyjaśnić powstanie kolejnego klienta przemysłu nikotynowego. Początkujący palacz już przy pierwszym papierosie przekonałby się, że zakazany owoc smakuje paskudnie, a krztuszenie wdychanym dymem szybko zaspokoiłoby jego ciekawość. Musi być coś więcej, jakiś dodatkowy czynnik który sprawia że mimo negatywnych doświadczeń z pierwszym papierosem człowiek dalej brnie w pełne uzależnienie od nikotyny. Tym czynnikiem jest zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa.
Nie przez przypadek zaczynają palić ludzie młodzi, zazwyczaj w wieku kilkunastu lat. Jest to bardzo trudny okres w życiu. Młody człowiek zaczyna się uniezależniać od rodziców i szuka własnej tożsamości. Dotychczas rodzice zapewniali mu poczucie bezpieczeństwa, teraz „starzy” stali się „wapniakami” przeciwko którym się buntuje. Zaczyna więc czerpać poczucie bezpieczeństwa z poczucia przynależności do grupy rówieśników.
Wśród rówieśników są oczywiście osoby palące jak i niepalące. Osoby palące tworzą własny klan, własną grupę, podczas gdy osoby niepalące często czują się wykluczone z grupy. Poczucie bezpieczeństwa młodego człowieka zaczyna się obniżać. Może je łatwo odzyskać, wystarczy zapalić papierosa by stać się jednym z „naszych”. Dym papierosowy drażni płuca, papieros smakuje okropnie, ale co z tego- koledzy lub koleżanki klepią krztuszącego się początkującego palacza po plecach, dając mu potężny sygnał „jesteś jednym z nas”.
Jedną z zasadniczych funkcji nieświadomego umysłu jest zapewnienie bezpieczeństwa. Nieświadomy umysł uczy się bardzo szybko, że palenie zapewnia przynależność do grupy i związane z tym poczucie bezpieczeństwa. To nieświadome skojarzenie palenia z poczuciem bezpieczeństwa staje się potem podstawą uzależnienia psychicznego. Dochodzi do tego uzależnienie fizyczne od nikotyny i oto narodził się nowy palacz. A szefowie Marlboro czy LM cieszą się bo kolejny człowiek sprzedaje swoje zdrowie za ich zyski...Powrót do treści | Wróć do menu głównego